Ziua Europeană a Limbilor

Spread the love

Joi, 26 septembrie 2019, „Catedra de limbi străine” a Liceului „Vasile Conta” a organizat o activitate dedicată „Zilei Europene a Limbilor” la care au participat elevi din clasele a VIII-a B, a IX-a A, a IX-a D, a X-a A, a X-a B, a XI-a A, a XII-a A sub îndrumarea cadrelor didactice Ilica Lăcrămioara- Lenuș, Leu Ecaterina, Lipan Nicoleta, Stafie Elena-Raluca, Tudose Cătălina.

Activitatea a cuprins intonarea “Imnului Europei”, “Odă bucuriei”, în limbile română, engleză și franceză, un concurs pe echipe desfășurat pe parcursul a 3 probe: un quiz format din 20 de întrebări despre limbile vorbite în Europa (în limba engleză și limba franceză), traducere de poezii din limba engleză în limba română și prezentarea de proverbe și citate în limba franceză.