Le français avec goût

Spread the love

Mini projet- Le français avec goût
Obiectivul activitatii: utilizarea articolului partitiv si exprimarea cantitatii in situatii reale de comunicare
Colectivul clasei a XI a D, al Liceului “Vasile Conta”, Targu-Neamt a realizat in perioada 05-12 februarie a.c. in cadrul cursului de limba franceza, coordonat de prof. Luca Roxana o serie de activitati instructiv-educative reunite sub titlul de “Le français avec goût”. Impartiti in echipe, elevii au realizat gustari delicioase inedite venite direct din realitatea bucatariei traditionale franceze dupa cum urmeaza: Crêpes bretonnes, Gratin dauphinois, Crème brûlée, Tarte aux pommes, Quiche lorraine si Tarte flan. Dupa alegerea retetei, elevii si-au impartit sarcinile in cadrul echipei, astfel incat a urmat o perioada de documentare, de pregatire efectiva a delicateselor si prezentarea ppt a acestora in fata colectivului clasei in vederea evaluarii. Fiecare activitate a fost finalizata cu fixarea vocabularului tematic si degustarea preparatelor.
Scopul activitatii a fost acela de a arata partea pragmatica a notiunilor de gramatica si vocabular ale limbii franceze intr-un mod agreabil si interactiv.
Pentru ca aici facem in mod placut ceea ce CONTeAza!